Udržateľné hotely pre zimnú dovolenku

Hľadáte spôsob, ako sa na svojej zimnej dovolenke správať udržateľne a šetrne k životnému prostrediu? U nás nájdete výber ubytovania šetrného k životnému prostrediu, ktoré splní Vaše požiadavky na pohodlie aj Vašu túžbu po udržateľnosti.

Udržateľné hotely pre zimnú dovolenku
Udržateľné hotely pre zimnú dovolenku

Udržateľné hotely v alpských destináciách

Aby sme ochránili jedinečné ekosystémy našich alpských destinácií, ubytovanie teraz viac ako inokedy kladie dôraz na ekologické postupy. Od zelenej energie cez energeticky úsporné opatrenia ako sú koncepcie výstavby a hospodárenia s vodou šetriace zdroje až po využívanie regionálnych a bio potravín alebo inovatívne riešenia mobility – tieto ubytovania sa zameriavajú na udržateľné cestovanie v súlade s prírodou. Udržateľnosť však neznamená obetovať pohodlie. Pretože udržateľné hotely, ktoré sme tu vybrali, ponúkajú útulné izby, vynikajúce služby a širokú škálu ďalšieho vybavenia. Objavte rozmanitosť, ktorú Vám môžu ponúknuť naše ekologické hotely, penzióny a apartmány, a zažite nezabudnuteľnú lyžiarsku dovolenku v súlade s prírodou.

Čo sú udržateľné hotely?

Udržateľné hotely sú hotely, ktoré sa intenzívne zasadzujú o ekologickú, ekonomickú a sociálnu udržateľnosť a majú tak pozitívny vplyv na životné prostredie, miestnu komunitu a hostí. Tieto hotely zavádzajú opatrenia šetrné k životnému prostrediu, ako je recyklácia, využívanie zelenej elektriny, zachovanie zdrojov a obnoviteľné energie. Často používajú kvalitné a trvanlivé materiály, ponúkajú regionálne potraviny a bio produkty a usilujú sa o CO2 neutralitu. Konajú ekonomicky uvedomelo, spoliehajú sa na miestnych zamestnancov a prispôsobenú infraštruktúru. Okrem iného sa spoločensky zaväzujú ku férovým pracovným podmienkam, flexibilite, inklúzii a rozvoju orientovanému na budúcnosť.

Prečo potrebujeme udržateľné hotely?

Výberom udržateľného hotela prispievate k dovolenke, ktorá je šetrnejšia k životnému prostrediu a klíme. Pretože ubytovanie podporuje postupy šetrné k životnému prostrediu ako je energetická efektivita, predchádzanie vzniku odpadov a využívanie obnoviteľných zdrojov. Podporujú miestne komunity, nielen chránia životné prostredie vo svojej oblasti a často ponúkajú zdravú miestnu kuchyňu. Okrem toho je dôležité udržateľné jednanie zo strany hotelov a tiež zo strany hostí, aby si tu mohli dovolenku užiť aj budúce generácie.

Čím sa vyznačuje udržateľný hotel?

Udržateľný hotel sa vyznačuje rôznymi charakteristikami zameranými na zníženie dopadu na životné prostredie, podporu sociálnej zodpovednosti a zabezpečenie ekonomickej životaschopnosti. Patria sem energeticky účinné opatrenia, ako je použitie LED osvetlenia, úspora vody alebo efektívne nakladanie s odpadmi. Tieto ubytovania tiež oceňujú regionálne a sezónne produkty, podporujú miestnych dodávateľov a znižujú používanie plastov. Pri stavbe a rekonštrukciách vsádza na prírodné materiály a koncepty stavebnej biológie. Udržateľné hotely navyše spoliehajú okrem iného na klimatickú neutralitu alebo dokonca klimatickú pozitivitu kompenzácií emisií. S klimatickými certifikáciami od LEED alebo Green Globe sú pre hosťa viditeľné aj snahy príslušného hotela z hľadiska udržateľnosti.

Je udržateľné lyžovanie možné?

Rovnako ako mnoho iných rekreačných aktivít samozrejme aj lyžovanie spôsobuje určité množstvo emisií CO2. Aj napriek tomu je ale možné urobiť svoju vlastnú lyžiarsku dovolenku udržateľnejšiu pomocou určitých opatrení. Ekologickú stopu je možné znížiť aj výberom ekologicky šetrných lyžiarskych stredísk, používaním verejnej dopravy pre príchod a odchod, rovnako ako prenocovanie na mieste alebo prenocovanie v udržateľných hoteloch. Malými zmenami a vedomým konaním môžu milovníci zimných športov tiež sami priamo prispieť k minimalizácii ich dopadu na životné prostredie a užiť si udržateľnú zimnú dovolenku.